środa, 19 stycznia 2011

TED: Tu zobaczysz to po raz pierwszy

TED (Technology Entertainment and Design) jest globalnym polem konferencji, utworzonym w celu rozpowszechniania "idei wartych rozpowszechnienia."

Od lipca 2010 roku, ponad 700 rozmów jest dostępnych za darmo. Do stycznia 2009 zostały one przeglądane 50 mln razy. W lipcu 2010 roku były oglądanie ponad 290 mln, co odzwierciedla wciąż rosnący trend odbiorców na całym świecie. W znacznej większości wszystko co tu się pojawia publicznie jest publikowane w sieci po raz pierwszy. Od początku założenia w 1984 roku w dużej mierze prezentowana tu była tematyka zgodna z centrum Doliny krzemowej. Wydarzenia toczą się w Long Beach i Palm Springs w Stanach Zjednoczonych, jak również w Europie i Azji, prezentowane na żywo. Dotyczą one coraz bardziej szerokiego zakresu tematów w ramach badań i praktyki nauki i kultury. Prelegenci maja maksymalnie 18 minut na przedstawienie swoich pomysłów w najbardziej innowacyjny i zaangażowany sposób. Ostatni prelegenci to Bill Clinton, Jane Goodall, Malcolm Gladwell, Al Gore, Gordon Brown, Richard Dawkins, Bill Gates, Założyciele Google, Larry Page i Sergey Brin i wielu laureatów Nagrody Nobla.

Jeśli czujesz, że chcesz się podzielić ze światem czymś wyjątkowym to TED jest najlepszym medium gdzie możesz to zrobić. Jeśli jednak nie masz zamiaru z tego powodu lecieć za ocean w Polsce istnieją podobne inicjatywy choć oczywiście mniej spektakularne. Miałem okazje być na dwóch spotkaniach organizowanych w Katowicach. Jedno to ShopCamp (dotyczące e-commerce) a drugie Spodek 2.0 (dotyczący biznesów Web 2.0). Niestety obie inicjatywy w znacznej większości przyciągają firmy które wolą raczej reklamować swoje produkty niż przedstawiać nowatorskie idee, nie mniej jednak zdążają się wyjątki.

Poniżej przykład prezentacji TED z godnym polecenia pomysłem A.J. Jacobsa który postanowił przez rok kierować się w życiu ściśle tym co mówi biblią. Ambitne postanowienie ‘’stania się dobrym człowiekiem’’ obfitowało w zabawne sytuacje z jakimi się spotkał. Wniosek całego doświadczenia na końcu. Sami zobaczcie.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz